Koučink kněží a zasvěcených osob
Jsem přesvědčená, že v dnešní době musíme hledat další cesty, jak církev dále rozvíjet a budovat. Moje vize pro koučink v české katolické církvi je z velké části inspirována kanadským knězem Jamesem Mallonem, který je autorem knihy Proměna farnosti a který kulturu koučování doporučuje.
Kromě Kanady funguje koučink také například v německé či francouzské církvi. V Česku se koučink postupně rozvíjí zatím především v protestantských kruzích.
Na kněze, řeholníky i laiky ve vedoucích pozicích jsou v katolické církvi kladeny velké nároky. Schopnost efektivně vést je totiž při výkonu jejich práce nutná.
Mým snem je pomoci lidem dosáhnout svých vizí pomocí osobního přístupu, který bere v potaz jejich osobnost, situaci i povolání.
Ačkoli já sama jsem katolička, v koučování se na katolickou církev neomezuji. S radostí vítám klienty i z jiných křesťanských církví a sborů.
Nejčastější témata:
pocity osamělosti a izolace
nespokojenost s denní rutinou
nefunkční vztahy s lidmi ve farnosti či společenství
přetížení a vyčerpání
obtížné řešení konfliktů
strach a pochyby ve výkonu služby
obtíže spojené s přeložením na nové místo
zdokonalení vedoucích schopností
Jak koučink probíhá?
- Úvodní sezení: uvedení do podoby koučinkových sezení, cenová nabídka a čas na rozmyšlenou
- Navázání spolupráce: setkání online/offline, dlouhodobá i jednorázová spolupráce (nejefektivnější je půlroční série 12 setkání)
- Stanovení plánu: formování vašich cílů a vytvoření konkrétní strategie k jejich dosažení
- Hlavní proces koučinku: kladení důležitých otázek, hledání odpovědí, zkoumání možností pokroku
- Závěr: zpětné hodnocení výsledků vaší práce a celkového posunu ve vašem životě
Rozdíl mezi koučinkem a duchovním doprovázením
Kouči a duchovní doprovázející mohou někdy využívat v práci s lidmi podobné metody. Profesionální koučink je více orientovaný na konkrétní cíl a způsob, jak ho dosáhnout. Koučink s duchovními tematy může souviset, ale ovlivňuje je pouze do té míry, do jaké toho je klient sám schopen.